Saudi Aramco, 6 milyard dollar qarşılığında İslam istiqrazları (sukuk) yerləşdirəcək
3 illik tranşın həcminin 1 milyard dollar olduğu, UST-yə 65 baza bp (bp) mükafatla yerləşdirildiyi qeyd edildi. 5 illik tranşın həcmi 2 milyard dollar, mükafat 85 bp. UST-yə. 10 illik tranşın həcmi 3 milyard dollar, mükafat -120 bp oldu.
Yerləşdirmə Alinma İnvestisiya Şirkəti, Al Rajhi Capital, BNP Paribas, Citi, First Abu Dhabi Bank, Goldman Sachs International, HSBC, JP Morgan, Morgan Stanley (SPB: MS), NCB Capital, Riyad Capital, SMBC Nikko və Standard Chartered Bank tərəfindən təşkil edilir.
Səudiyyə neft nəhənginin istiqrazlarına ənənəvi olaraq investorlar tərəfindən böyük tələbat var və mövcud razılaşma da istisna deyildi - zirvədə Səudiyyə Aramco istiqrazlarının sifariş kitabı 60 milyard dolları keçdi. Əvvəlki dəfə Saudi Aramco, keçən ilin Noyabrında borc bazarına girərək, 8 milyard dollarlıq beş hissəli avrobondlar yerləşdirmiş, 50 milyard dolların üstündə tələb qoymuşdu. 2019-cu ilin sonunda 100% dövlətə məxsus Saudi Aramco, yerli Tadawul birjasında IPO keçirdi.
Təklifin həcmi kapitalın 1,5% -i və ya 3 milyard hissə təşkil etdi. 2020-ci ilin yanvar ayında əlavə 450 milyon səhm yerləşdirmək üçün bir seçim həyata keçirildi. Nəticədə, ümumi yerləşdirmə həcmi qlobal IPO bazarı üçün rekord həddə 29,4 milyard dollara çatdı.

Saudi Aramco will place Islamic bonds (sukuk) for $ 6 billion
It is noted that the volume of the 3-year tranche is $ 1 billion, it is placed with a premium of 65 basis points (bp) to UST. The volume of the 5-year tranche is $ 2 billion, the premium is 85 bp. to UST. The volume of the 10-year tranche is $ 3 billion, the premium is -120 bp. to UST
The placement is organized by Alinma Investment Company, Al Rajhi Capital, BNP Paribas, Citi, First Abu Dhabi Bank, Goldman Sachs International, HSBC, JP Morgan, Morgan Stanley (SPB: MS), NCB Capital, Riyad Capital, SMBC Nikko and Standard Chartered Bank.
The bonds of the Saudi oil giant are traditionally in high demand among investors, and the current deal was no exception - at its peak, the order book for Saudi Aramco bonds exceeded $ 60 billion. The previous time Saudi Aramco entered the debt market in November last year, placing five tranches of Eurobonds totaling $ 8 billion with demand over $ 50 billion.
At the end of 2019, 100% state-owned Saudi Aramco conducted an IPO on the local Tadawul exchange. The volume of the offer amounted to 3 billion shares, or 1.5% of the capital. In January 2020, an option was exercised to place an additional 450 million shares. As a result, the total volume of placement reached a record $ 29.4 billion for the global IPO market.