Mülki Məcəllədə qiymətli kağıza “Qiymətli kağız onun mülkiyyətçisi və emitenti arasında müqavilə münasibətlərinin mövcudluğunu və mülkiyyətçinin həmin müqavilədən irəli gələn hüquqlarını təsdiqləyən sənəddir” kimi izah verilir. Burada emtient dedikdə, qiymətli kağızı buraxan hüquqi şəxs nəzərdə tutulur. Yəni sadə dillə desək, hüquqi şəxs (emitent) öz biznesini genişləndirmək üçün qiymətli kağızı alan şəxs(lər)in qiymətli kağızı almaq üçün ödədiyi vəsaiti borc götürür və müəyyən müddət aralığında qiymətli kağız üzrə təsdiqlənmiş öhdəlikləri (3 ayda, 6 ayda və ya ildə 1 dəfə sabit faizi qiymətli kağızı alan şəxs(lər)ə ödəmək) yerinə yetirir. Həmin qiymətli kağız emitentin qiymətli kağız buraxılışı haqqında qərarında göstərilən qaydada müəyyən müddət keçdikdən sonra silinir və onun dəyəri qiymətli kağızı alan şəxsə geri ödənilir. Yuxarıda göstərilən qiymətli kağızın növü borc qiymətli kağızı və ya daha konkret olaraq istiqraz adlandırılır. Ümumiyyətlə istiqraz investisiya qiymətli kağızıdır və onun haqqında Mülki Məcəllədə ayrıca paraqrafda verilmişdir. Təbii ki, belə bir sual ortaya çıxır: İnvestor (qiymətli kağızı alan şəxs) emitentin buraxılan istiqrazın sabit faizini ödəyə biləcəyinə necə etibar etməlidir? Əlbəttə ki, istiqrazı almaq istəyən investor ilk növbədə həmin qiymətli kağızı buraxan şirkətin son 3 ildə açıqlanmış maliyyə hesabatlarına və qiymətli kağızın emissiya prospektinə (qiymətli kağızlar haqqında və emitent haqqında məlumatlar toplusu) nəzər yetirməlidi.
Həmçinin Mülki Məcəlləyə əsasən istiqrazlar təmin edilmiş də ola bilər. İstiqraz 3 halda təmin edilmiş hesab edilir: girovla təmin edilən, qarantiya ilə təmin edilən, dövlət və ya bələdiyyə zəmanəti ilə təmin edilən. Girovla təmin edilən istiqrazlar üzrə girov predmeti investisiya qiymətli kağızları, daşınmaz əmlak sertifikatları, daşınmaz və rəsmi reyestrdə üzərində mülkiyyət hüququ qeydə alınan daşınar əşyalar və ya ipoteka örtüyü ola bilər. Girovla təmin edilmiş istiqrazı buraxan emtient istiqraz üzrə öhdəliyini icra etmədikdə və ya lazımınca yerinə yetirmədikdə sərəncamçı öhdəliyin yerinə yetirilməməsi faktını araşdırır və təsdiqini tapdıqdan sonra girov predmetinə tutma yönəldir.
Burada sərəncamçı kimdir? İstiqraz təmin edilmiş olaraq buraxılırsa, həmin təminatın sərəncamçısı təyin olunur və o həmin təminatın qanunvericiliyin və emissiya prospektinin tələblərinə cavab verməsinə nəzarət məqsədi ilə istiqrazların mülkiyyətçilərinin xeyrinə öz adından təminatı girov saxlayan qismində çıxış edir. Təminatın sərəncamçısı investisiya şirkəti, mərkəzi depozitar və ya bank ola bilər. Yəni, emitent öhdəliyini icra etmədikdə həmin öhdəliyin yerinə yetirilməsi üçün girov predmetinə yönləndirilir. Qarantiya ilə təmin edilən istiqrazlarda isə müvafiq qarantiya emitent tərəfindən təqdim edilir və emitentin öhdəlikləri tam icra olunanadək sərəncamçıda saxlanılır. Dövlət zəmanəti ilə buraxılmış istiqrazlar isə adından göründüyü kimi dövlət tərəfindən buraxılan istiqrazlardır. Bunlar Maliyyə Nazirliyi tərəfindən qısamüddətli (91, 182, 364 günlük), ortamüddətli (1 ildən 5 ilə kimi) və uzunmüddətli (5 ildən artıq) olaraq buraxılır.

Securities and "Bonds"
The Civil Code defines a security "document confirming the existence of a contractual relationship between its owner and issuer" has the rights of the owner arising from that contract." The issuer here means the legal entity that issued the security. In other words, a legal entity (issuer) borrows money paid by a person who buys a security to expand its business and buys a security for a certain period of time (3 months, 6 months or once a year). Paying a fixed interest to the person receiving the security. This security is written off after a certain period of time in the manner specified in the decision of the issuer on the issue of securities, and its value is reimbursed to the person who received the security. The type of security mentioned above is called a debt security or more specifically a bond. In general, a bond is an investment security and is listed in a separate paragraph of the Civil Code. Naturally, the question arises: how should an investor (a person who buys a security) trust that the issuer can pay a fixed percentage of the bond issued? Of course, an investor who wants to buy a bond should first look at the financial statements of the company that issued the security for the last 3 years and the issue prospectus of the security (a collection of information about the securities and the issuer).
Bonds may also be secured under the Civil Code. The bond is considered secured in 3 cases: secured by collateral, secured by a guarantee, secured by a state or municipal guarantee. The subject of collateral for secured bonds may be investment securities, real estate certificates, movable property registered in the real estate and official register, or mortgage coverage. If the issuer of the secured bond fails to perform or improperly fulfills its obligation under the bond, the administrator shall investigate the fact of non-performance of the obligation and, upon confirmation, direct the seizure to the subject of pledge.
Who is the manager here? If the bond is issued as collateral, the custodian of the collateral is appointed and acts as the pledgee on his behalf in favor of the bondholders in order to control the compliance of the collateral with the requirements of the legislation and the issue prospectus. The collateral may be an investment company, a central depository or a bank. That is, if the issuer fails to fulfill the obligation, it is directed to the subject of pledge for the fulfillment of that obligation. Bonds secured by the guarantee, the relevant guarantee is provided by the issuer and is kept until the issuer's obligations are fully fulfilled. Government-guaranteed bonds, as the name implies, are government bonds. They are issued by the Ministry of Finance as short-term (91, 182, 364 days), medium-term (1 to 5 years) and long-term (more than 5 years).